Lupiny, lupiny, lupiny, … ach tie lupiny
TIP: Nemáš čas čítať celý text? Pozri si fakty a zaujímavosti.
Je to stále dookola. Máš lupiny, svrbí ťa hlava, plecia máš obsypané bielymi šupinkami. V drogérke alebo lekárni si kúpiš šampón proti lupinám, zaberá relatívne rýchlo, na chvíľu sa ti uľaví. Myslíš, že problém sa vyriešil, avšak keď ho prestaneš používať, lupiny sa čoskoro objavia znovu a ty si zase na začiatku. Je to ako začarovaný kruh, ktorý nemá konca. Dokonca sa ti zdá, že ti vlasy dosť zredli a padajú. Chodíš spávať s mokrou hlavou a nefénuješ.
Vieš čo sa to deje?
Máš nerovnováhu mikroorganizmov na vlasovej pokožke. Náš mikrobióm na povrchu kože sa skladá z rôznych mikroorganizmov, vrátane baktérií, kvasiniek a plesní. Tento má predovšetkým ochrannú a metabolickú funkciu, podporuje imunitný systém a tvorí ochranu pred zápalmi. Každý človek má unikátny mikrobióm. Ak je jeho zloženie v rovnováhe, máš zdravú pokožku. Ak sa ti však premnoží Malassezia - kvasinka živiaca sa kožným mazom - tvoria sa ti lupiny a svrbí ťa hlava. Bežne dostupné šampóny riešia problém lupín tak, že obsahujú látky, ktoré zmierňujú symptómy, majú antifungálne zložky, zložky odstraňujúce odumreté kožné bunky a esenciálne oleje. Preto, akonáhle tento typ šampónu prestaneš používať, problém sa ti skôr alebo neskôr vráti. Tento šampón totiž nerieši príčinu lupín a doba pôsobenia látok v šampóne na koži je minimálna a okamžite sa tento odmyje vodou.
No a ak trpíš lupinami dlhé roky, môže sa stať, že nevhodne zvolenou kozmetikou si veľmi zanesieš vlasové korienky a tieto ti začnú rednúť alebo vypadávať vo veľkom.
Ak hľadáš radikálne riešenie proti lupinám, naštív trichológa. Ten sa venuje odstráneniu príčiny tvorby lupín tak, že v inštitúte absolvuješ procedúru organickou rašelinou, ktorá nielen že má antifungálne vlastnosti, ale rovno ti pokožku vyčistí od nánosov lupín, vyživý ju a hydratuje. Proces je ukončený aplikáciou fungicídneho tonika, ktoré sa už z pokožky neoplachuje, aby jeho účinky mohli pôsobiť proti Malassezii a následne sa musí pokožka okamžite vyfénovať. Sucho totiž nepodporuje premnoženie tejto kvasinky. Preto, ak si vlasy nefénuješ, pomáhaš jej premnoženiu, lebo ona vlhé prostredie miluje. Na domov ti bude nastavená vhodná starostlivosť na mieru a naučíme ťa ako sa správať v budúcnosti, ak by sa ti náhodou lupiny vrátili. Ak budeš dodržiavať naše rady a tieto ti budú dávať zmysel, lupín sa zbavíš nadobro.
Ak pochopíš mechanizmus fungovania tvorby lupín a budeš sa k sebe správať vedome, môžeš sa ich navždy zbaviť. Správna voľba starostlivosti o vlasy a vlasovú pokožky je i dôležitou prevenciou proti padaniu vlasov.