TESTOVACIA VERZIA

Definícia pityriázy

Pityriáza (tiež tinea versicolor) je bežné ochorenie kože spôsobené premnožením huby Malassezia furfur. Huba osídli kožu, na nej následne vznikajú pigmentácie a lupovitosť. Môžu byť svetlé i tmavé, zvyčajne sa vyskytujú na trupe a ramenách. Vytvára sa suchý a popraskaný vzhľad s hojným štiepením kožnej bunky. Ide o neškodné ochorenie, je však kozmeticky rušivé, to môže viesť k nepríjemným rozpakom. Pokožka môže byť začervenaná a intenzívne svrbieť.

Príčiny vzniku pityriázy

K tvorbe pigmentácie a lupín dochádza narušením prirodzeného procesu obnovy vlasovej pokožky premnožením mikroorganizmu s názvom Malassezia furfur.

Terapia

Lupovitosť a viacfarebná pigmentácia býva vnímaná ako spoločensky stigmatizujúca.

V prípade pityriázy je dôležité predovšetkým správne ju diagnostikovať a na tomto základe správne zvoliť intenzívnu špecifickú starostlivosť a prípravky vhodné pre odstránenie problémov. Poraďte sa preto s Vašou vlasovou špecialistkou/špecialistom. Táto Vám odporučí absolvovať na mieru vybrané salónne ošetrenie formou rašelinového zábalu a na kompletizáciu terapie si na doma vezmete napríklad šampón proti lupinám obohatený o ampulu N. Dôležitým pomocníkom v tejto terapii je správne vybrané tonikum fungi activ, ktoré pomôže zastaviť premnoženie huby na pokožke. V neposlednom rade je potrebné sa zamerať na prevenciu, vhodnú životosprávu, dostatok minerálnych látok a vitamínov (dePure) a posilňovanie imunitného systému.