Upozornenie: Objednávky prijaté do 26.12.2021 20:00 budú expedované 27.12.2021. Objedávky prijaté po tomto termíne budú expedované 03.01.2022. Ďakujeme za pochopenie.

Definícia pityriázy

Pityriáza (tiež tinea versicolor) je bežné ochorenie kože spôsobené premnožením huby Malassezia furfur. Huba osídli kožu, na nej následne vznikajú pigmentácie a lupovitosť. Môžu byť svetlé i tmavé, zvyčajne sa vyskytujú na trupe a ramenách. Vytvára sa suchý a popraskaný vzhľad s hojným štiepením kožnej bunky. Ide o neškodné ochorenie, je však kozmeticky rušivé, to môže viesť k nepríjemným rozpakom. Pokožka môže byť začervenaná a intenzívne svrbieť.

Príčiny vzniku pityriázy

K tvorbe pigmentácie a lupín dochádza narušením prirodzeného procesu obnovy vlasovej pokožky premnožením mikroorganizmu s názvom Malassezia furfur.

Terapia

Lupovitosť a viacfarebná pigmentácia býva vnímaná ako spoločensky stigmatizujúca.

V prípade pityriázy je dôležité predovšetkým správne ju diagnostikovať a na tomto základe správne zvoliť intenzívnu špecifickú starostlivosť a prípravky vhodné pre odstránenie problémov. Poraďte sa preto s Vašou vlasovou špecialistkou/špecialistom. Táto Vám odporučí absolvovať na mieru vybrané salónne ošetrenie formou rašelinového zábalu a na kompletizáciu terapie si na doma vezmete napríklad šampón proti lupinám obohatený o ampulu N. Dôležitým pomocníkom v tejto terapii je správne vybrané tonikum fungi activ, ktoré pomôže zastaviť premnoženie huby na pokožke. V neposlednom rade je potrebné sa zamerať na prevenciu, vhodnú životosprávu, dostatok minerálnych látok a vitamínov (dePure) a posilňovanie imunitného systému.