Upozornenie: Objednávky prijaté do 26.12.2021 20:00 budú expedované 27.12.2021. Objedávky prijaté po tomto termíne budú expedované 03.01.2022. Ďakujeme za pochopenie.

Definícia seboroickej dermatitídy, seborea

Seboroická dermatitída alebo seborea je dlhodobá porucha kože, ktorá postihuje predovšetkým časti pokožky, ktoré sú mastné, tzn. tam, kde sa nachádzajú mazové žľazy. Údajne ňou trpí až 5% populácie. Prejavuje sa mastnými, lupovitými a zápalovými ložiskami kože. Nadmerné mastenie pokožky vedie k vytvoreniu silného mazového filmu na koži. 

Príčiny vzniku seborea

V súčasnosti nie sú známe konkrétne príčiny vzniku seborea. Predpokladá sa, že hlavnými príčinami jej vzniku sú genetika (dedičnosť), hormonálna nerovnováha a nesprávna či nedostatočná hygiena. Proces urýchlenia olupovania zrohovatených kožných buniek sa odborne nazýva hyperproliferácia pokožky a spúšťačom býva kvasinka z rodu Malassezia, ktorá sa živí mazom a lipidami v prirodzenej forme, ktoré pokožka produkuje. Kvasinky rodu Malassezia spôsobujú svojim dráždením mikrozápalové procesy pokožky. Spúštacími faktormi sú genetická preddispozícia, klimatické podmienky, silný fyzický či emočný stres, hormonálna disbalancia, životný štýl.

Rizikové faktory vzniku

Medzi vnútorné rizikové faktory sa radí hormonálna nerovnováha, kde sú mazové žľazy stimulované androgénmi. Zvýšenie tohoto hormónu vedie k nadbytku mazovej produkcie. Estrogény na druhú stranu takúto produkciu znižujú. Medzi vonkajšie faktory sa môže radiť používanie nevhodných agresívnych vlasových prípravkov, klimatizácia, veľké teplotné výkyvy, nešetrná starostlivosť, nedostatočné oplachovanie prípravkov pri umývaní, nedostatok správneho sušenia pokožky fénovaním, nedostatok vitamínov a minerálnych látok.

Terapia

V prípade seboroickej dermatitídy je dôležité predovšetkým správne zvoliť intenzívnu špecifickú starostlivosť a prípravky vhodné pre odstránenie problémov. Poraďte sa preto s Vašou vlasovou špecialistkou/špecialistom. Táto Vám odporučí absolvovať na mieru vybrané salónne ošetrenie formou rašelinového zábalu a na kompletizáciu terapie si na doma vezmete napríklad šampón proti lupinám obohatený o ampulu N, ktorá normalizuje mazotok. Dôležitými pomocníkmi v tejto terapii sú vhodne vybrané tonikum KS115, esenciálny olej K1 a tonikum fungi activ, ktoré pomôžu pokožku šetrne vyčistiť a vytvoriť vyrovaný pomer mikroorganizmov na pokožke. Na postihnuté miesta/ložiská sa aplikuje špeciálny krém K. V neposlednom rade je potrebné sa zamerať na prevenciu, vhodnú životosprávu, dostatok minerálnych látok a vitamínov, hydratáciu pokožky (reVital) a posilňovanie imunitného systému.