Upozornenie: Objednávky prijaté do 26.12.2021 20:00 budú expedované 27.12.2021. Objedávky prijaté po tomto termíne budú expedované 03.01.2022. Ďakujeme za pochopenie.

Definícia lupovitosti

Lupiny patria medzi najčastejšie problémy vlasovej pokožky, s ktorými klienti vyhľadajú pomoc odborníka. Postihujú až 50% dospelej populácie bez ohľadu na pohlavie. Lupiny delíme na tzv. mastné a suché, etiológia ich príčin je rozdielna. Mastné lupiny sa najčastejšie vyskytujú pri ochoreniach seboroickou dermatitídou. Vyznačujú sa mastnými žltými šupinkami vo forme ložísk, ktoré sú priľnuté k vlasovej pokožke. Suché lupiny sú oproti mastným nepriľnavé biele šupinky, ktoré sa od pokožky hlavy samé oddeľujú. Sú na prvý pohľad viditeľné a majú tendenciu padať z vlasov. Pre obe formy lupovitosti je typické svrbenie pokožky, začervenanie a predovšetkým príliš suchá či mastná pokožka hlavy.

Príčiny vzniku lupovitosti

K tvorbe lupín dochádza narušením prirodzeného procesu obnovy vlasovej pokožky, ktorý vedie k patologickému urýchleniu olupovania kožných buniek čoho prejavom je lupovitosť. Proces urýchlenia olupovania zrohovatených kožných buniek sa odborne nazýva hyperproliferácia pokožky a spúšťačom býva kvasinka z rodu Malassezia, ktorá sa živí mazom a lipidami v prirodzenej forme, ktoré pokožka produkuje. Kvasinky rodu Malassezia spôsobujú svojim dráždením mikrozápalové procesy pokožky. Spúštacími faktormi sú genetická preddispozícia, klimatické podmienky, silný fyzický či emočný stres, hormonálna disbalancia, životný štýl.

Rizikové faktory vzniku

Medzi rizikové faktory sa môžu radiť agresívne vlasové prípravky, nešetrná starostlivosť, nedostatočné oplachovanie prípravkov pri umývaní, nedostatok správneho sušenia pokožky fénovaním, nedostatok vitamínov a minerálnych látok.

Terapia

Lupovitosť býva vnímaná ako spoločensky stigmatizujúca (ľudia s lupinami sa za tento jav veľmi hanbia a často majú tendenciu ku kamufláži formou nosenia klobúkov, zahladzovania lupín mastnými vlasovými prípravkami a podobne). V prípade lupovitosti je dôležité predovšetkým správne diagnostikovať primárnu príčinu jej vzniku a na tomto základe správne zvoliť intenzívnu špecifickú starostlivosť a prípravky vhodné pre odstránenie problémov. Poraďte sa preto s Vašou vlasovou špecialistkou/špecialistom. Táto Vám odporučí absolvovať na mieru vybrané salónne ošetrenie formou rašelinového zábalu a na kompletizáciu terapie si na doma vezmete napríklad šampón proti lupinám či šampón na suché vlasy obohatené o ampulu N. Dôležitým pomocníkom v tejto terapii je správne vybrané tonikum, ktoré pomôže vytvoriť vyrovaný pomer mikroorganizmov na pokožke (tonikum fungi activ, tonikum base). V neposlednom rade je potrebné sa zamerať na prevenciu, vhodnú životosprávu, dostatok minerálnych látok a vitamínov (dePure) a posilňovanie imunitného systému.