Upozornenie: Objednávky prijaté do 26.12.2021 20:00 budú expedované 27.12.2021. Objedávky prijaté po tomto termíne budú expedované 03.01.2022. Ďakujeme za pochopenie.

Definícia plešatosti (alopécie)

Alopécia je nenákazlivá autoimunitná choroba spôsobujúca vypadávanie vlasov.

Druhy alopécie:

  • Alopecia areata - označuje vypadávanie vlasov v zhlukoch na ľubovolnom mieste na tele.
  • Alopecia totalis - úplná strata vlasov na skalpe.
  • Alopecia universalis - úplná strata vlasov a ochlpenia na tele.
  • Alopecia barbae - strata tvárového ochlpenia u mužov hlavne v oblasti brady.
  • Alopecia mucinosa.
  • Androgénna alopécia - tiež známa ako mužská plešina. Ztenčovanie vlasov až do štádia takmer úplnej priesvitnosti. Je považovaná za dedičnú.
  • Trakčná alopécia - je dôsledkom fyzickej námahy vlasov, napríklad môže byť spôsobená dlhodobým nosením čiapky, ktorá šúcha o časť hlavy, alebo sa často vyskytuje u žien ako dôsledok pre vlasy namáhavého účesu.
  • Anagénne effluvium - vypadávanie vlasov spôsobené chemikáliami podobnými tým, ktoré sa používajú pri liečení rakoviny. Medzi hlavné príčiny rozvoja anogénneho efluvia patria infekcie, užívanie niektorých liekov, chemoterapia, toxíny v organizme, ožarovanie a autoimunitné ochorenia. Infekcia môže narušiť v niektorých lokalitách rast vlasu, čo môže mať za následok vznik lysiny či lyzín. Na koži sa v prípade infekcie objavujú opuchy alebo chrasty.
  • Jazvová alopécia - forma alopécie, ktorá zanechá zjazvenú kožu na mieste vypadávania vlasov.

Príčiny vzniku padania vlasov

Medzi najčastejšie príčiny vzniku vypadávania vlasov patria dedičnosť (gény), hormonálne zmeny, stres, lieky, nevhodná vyživa či starostlivosť o vlasovú pokožku, psychosomatické ochorenia alebo zlý obehový systém.

Terapia

V prípade alopécie je dôležité predovšetkým diagnostikovať pôvod problému a správne navrhnúť intenzívnu špecifickú starostlivosť a vhodne zvoliť prípravky minimálne na udržanie momentálneho stavu tak, aby nedošlo k jeho zhoršeniu. Poraďte sa preto s Vašou vlasovou špecialistkou/špecialistom. Táto Vám odporučí absolvovať na mieru vybrané salónne ošetrenie formou rašelinového zábalu a na kompletizáciu terapie si na doma vezmete napríklad šampón proti vypadávaniu vlasov. Dôležitými pomocníkmi v tejto terapii sú vhodne vybrané tonikum alogenico a ampule DT, ktoré pomôžu pokožku šetrne stimulovať a rozprúdiť jej prekrvenie. V neposlednom rade je potrebné sa zamerať na prevenciu, vhodnú životosprávu, dostatok minerálnych látok a vitamínov (shOck) a posilňovanie imunitného systému.